Lamine Ahşap Kiriş sistemi; küçük kesitlerdeki kerestenin fırınlanarak güçlü l tutkallar kullanarak, soğuk basınç uygulanması sonu elde edilen büyük kesitlerin üretildiği sistemin adıdır, ve tüm dünyada yapısal ahşap olarak bilinir.

Lamine kiriş normal masif ağaca göre 4 kat daha dayanıklıdır. Esnektir, istenilen şekli verilebilir. Lamine kiriş üretimi Avrupa da ve Amerika da çok yaygındır, bir çok tesis, okul, kreş, hastane, alışveriş merkezi, apartman gibi sosyal alanlar bu sistem ile inşa edilir.          

Bağlantıları çelik cıvata, metal dayanıklı levhalar ile yapılır.

Doğa dostudur çünkü endüstriyel ağaçlar diye adlandırdığımız sadece lamine kiriş üretimi için özel yetiştirilen ağaçlar kesilerek elde edinilir, çok katlı yapılar bu sistemle rahatlıkla yapılabilir.

Lamine kiriş beton ve çelik yapıların üretimine göre daha az karbon sanlımı yaratır, yenilebilir enerji dediğimiz sınıfın içinde olan lamine kirişler, çevreye duyarlı yeşil binaların inşasında kullanılan başlıca yapı sistemidir.  

Özellikle Avrupa da çoğu toplu kullanım alanları alışveriş merkezlerinde Lamine Kirişli yapılar tercih edilmektedir bunun en büyük nedeni lamine kirişin çelik çatılara göre yangına daha dayanıklı olmasıdır. Ahşap Lamine kiriş çatısı olan bir binada yangın çıkması halinde kesinlikle çatı çökmeyecektir bu sayede can ve mal kaybı riskleri asgariye indirilmiş olunur.

Şıklığı ve estetiği sayesinde tasarım yapan mimarların göz bebeği olan ahşap, lamine sistem ile beraber esnek yapısıyla çeşit çeşit enteresan ve göz alıcı binalar inşa edilmesine yardımcı olur.