Model 4

Print

Yapı malzemesi olarak ahşap

Ahşap evler insanlar için mükemmel konfor ortamı ve sağlıklı yaşam şartları oluştururlar. Bu ahşabın belirli özelliklerinden kaynaklanır :
-  Ahşap doğal bir malzemedir. Bünyesinde radon gazı yoktur. Nefes alma özelliği radon konsantrasyonunu minimuma düşürür.
-  Ahşap evlerde rutubet olmaz.
-  Ahşabın ısı sığası çok azdır.


 Ahşap yapılar depreme çok dayanıklıdır

  Ahşap hafif ama sağlam bir malzemedir. Ağırlığının çok üstünde yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu özelliği ile yapı strüktüründe sağlamlık açısından betonarme ve çeliğe fark atmaktadır. Bu özelliği nedeniyle ahşap yapılar hafif olurlar ama diğer yapı malzemeleri kadar yük taşıyabilirler. Ahşap inşaat yapımı kolaydır. Ahşap elemanların birleştirilmesi beton ve çeliğe nazaran çok daha emniyetlidir.

Ahşap yapılar prestijlidir.

Ahşabın doğasında prestij vardır zaten... Buna tasarım ve uygulama kolaylığı da eklenince , Boğaziçi yalıları gibi hayranlıkla izlenen ve unutulmayan yapılar yapılmasına olanak verir. Günümüzün bilgisayar ile tasarım imkanları ve teknolojinin getirdiği imkanlar ile dünya çapında prestij simgesi yapılar yapılmaktadır.
 Ahşap yapılar hormonsuzdur Post modernizmin tüketim kültürü yapı malzemelerine de sirayet etmiştir. Bugün yapılan yapılarda kullanılan çeşitli endüstriyel malzemelerin insan sağlığına hangi faydaları veya zararları olduğu konusunda pek bilgi sahibi değiliz. Ancak dikkatli gözler ve duyarlı beyinler doğal malzemeler ile endüstriyel malzemeler arasındaki bariz farkı görmektedir.
Yaygın olarak kullanılan inşaat malzemelerinin bir çoğunda kanserojen olduğu aslında fark edilen ama bilimsel olarak henüz ispat edilememiş birçok zararlı madde vardır. Oysa ahşap yapılar doğaldır. Hormonsuzdur.
 

Ahşabın bakımı kolaydır  

Ahşap yapıların bakımı yeni gelişen emprenye teknikleri ve su bazlı boyalar ile son derece kolay hale gelmiştir. %100 doğal su bazlı ahşap koruyucular ile korunarak inşa edilen evlerin 10-15 yılda bir boyanması onları yüzyıllara dayanır hale getirmektedir
 

Ahşap yapılar uzun ömürlüdür  

Ahşap evlerin dayanıksız olduğu çürüdüğü gibi yaygın bir kanaat vardır. Oysa gerçek bunun tam tersidir. betonarme ömrü yaklaşık 100 yıl ile sınırlı bir malzemedir. Çelik ise bakımı yapılmazsa betonarmeden çok daha kısa süre içinde paslanır. Oysa ahşap doğru kullanıldığında yüz yıllarca ayakta durmaktadır.
Ahşap binaları kışın ısıtmak yazın ise soğutmak diğer yapı sistemleri ile inşa edilen binalara göre çok daha kolay ve ucuzdur. Bunun başlıca iki sebebi vardır: 
1-Düşük ısı tutma kapasitesi. ( Isı sığası)
Ahşap diğer yapı malzemelerine göre bünyesinde çok daha az ısı tutar. Bu pratikte şu sonucu doğurur. Yazın ahşap gündüz güneş ışınlarından dolayı diğer yapı malzemelerine göre çok daha az ısınır. Ve yaz geceleri sabaha kadar soğuyarak ortamı ısıtmaya devam etmez. Kışın da tam tersi olarak diğer yapı malzemeleri gibi ortam içindeki enerjiyi absorbe etmediği için fazla enerjiye ihtiyaç göstermez.
2- Ahşap , izolasyon değeri yüksek bir malzemedir. ( lamda değeri düşüktür )
Dış ve iç arasındaki ısı farkından dolayı ısıyı bilinen ısı izolasyon malzemelerine yakın değerde izole eder. Örneğin, 1cm kalınlığındaki bir ahşap duvarın izolasyon değeri 16 cm kalınlığında bir tuğla duvara eşittir.
 

Ahşap çevreye uyumludur

Ahşap inşaat esnasında çevreyi kirletmez. Ekonomik ömrü bitince doğaya hemen geri döner.
 

Ahşabın radon değerleri düşüktür  

Beton evlerde 300-400 bekerel radon ölçülürken , ahşap evlerde bu 30 bekerel seviyesindedir. Dünya Sağlık Örgütü"ne göre dünyadaki akciğer kanserinin %15'ine RADON sebep oluyor. Radon topraktan havaya geçen doğal bir radyoaktif gazdır.